Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czym usunąć farbę przeciwporostowej

2021-09-07
Czym usunąć farbę przeciwporostowej

Czym usunąć farbę przeciwporostową z dna łodzi.

Jest kilka sposobów na usunięcie starej powłoki farby przeciwporostowej. Ten najbardziej znany i popularny to zeszlifowanie za pomocą papieru ściernego ręcznie, czego osobiście nie polecam lub przy pomocy elektronarzędzi ( szlifierka oscylacyjna itp.). Każda z tych metod pozwala w sposób trwały usunąć starą farbę przeciwporostową. Metoda nie jest jednak doskonała. Podczas szlifowania farby, a pamiętajmy ze robimy to nad głową, pewna część zanieczyszczeń trafia do naszych dróg oddechowych. Oczywiście można, a nawet trzeba używać odpowiednich środków ochrony osobistej, ale zawsze jakaś niewielka ilość dostaje się do naszych dróg oddechowych. Pamiętajmy że starszej generacji Farby Przeciwporostowe w swoim składzie zawierają dużo szkodliwych substancji jak tlenki miedzi ołowiu, trujące biocydy. Podczas szlifowania farby przeciwporostowej dochodzi do zeszlifowania warstwy poprzedzającej. Podkładu epoksydowego chroniącego laminat przed pochłanianiem wody lub żelkotu. Zeszlifowanie z dna tych warstw powoduje potrzebę nałożenia dodatkowo warstwy podkładu epoksydowego aby zabezpieczyć i uszczelnić miejsca gdzie doszło do zmniejszenia warstwy chroniącej dna łodzi.

Preparaty do usuwania starych farb

Rozwiązaniem problemu może być użycie specjalnych środków do usuwania starych farb. Istnieje wiele preparatów dostępnych na rynku do usuwania starych farb, ale nie wszystkie nadają się do stosowania na łodziach. Istnieje ryzyko że stosując preparat bardzo dobrej firmy oprócz farby przeciwporostowej zdejmiemy również warstwę chroniącą kadłub przed wodom (Podkład epoksydowy antyosmatyczny), dlatego preparaty do usuwania farby przeciwporostowej powinny być kupowane w Specjalistycznych Sklepach Żeglarskich takich jak Szopeneria.pl .

Owatrol Marine strip - Preparat do usuwania starych farb przeciwporostowych

Bardzo efektywnym środkiem do usuwania starych powłok farby antyporostowej jest Owatrol Marine Strip. Jest to w pełni biodegradowalny preparat, nie zawierający w swoim składzie rozcieńczalników co czyni go środkiem niepalnym. Ma konsystencje żelu i można grubo aplikować za pomocą szerokiego pędzla. Jest bezpieczny dla każdej powierzchni oprócz aluminium. Nie jest szkodliwy dla warstw; podkładu epoksydowego, farby dwuskładnikowej, farby poliuretanowej, spiekanej oraz laminatu PS ( poliestrowo-szklanego ). Ponieważ w swoim składzie nie zawiera rozcieńczalników, odparowanie po nałożeniu jest minimalne pozostawiając dużo czasu na reakcję. Zwykle jest to kilkanaście minut w zależności od grubości farby przeciwporostowej jaką chcemy usunąć.

OWATROL MARINE STRIP wraz z rozpuszczoną farbą przeciwporostową można zeskrobać szpachelką lub spłukać wodą pod ciśnieniem szorując twardą szczotką. W przypadku kiedy efekt jest niewystarczający należy cały proces powtórzyć do ociągnięcia czystej powierzchni. Tak przygotowane dno można poddać czyszczeniu, odtłuszczeniu i przygotowaniu do ponownego nałożenia warstwy farby przeciwporostowej

Interstrip Antifoul Stripper Remover - Środek do usuwania farb przeciwporostowych

International Interstrip AF Antifoul Remover, jest jednoskładnikowym środkiem do usuwania starych powłok przeciwporostowych. Przeznaczony do usuwania wszystkich farb i powłok przeciwporostowych jednoskładnikowych, jest bezpieczny do stosowania na łodziach z włókna szklanego bez uszkadzania żelkotu. Najlepszym sposobem nakładania jest szeroki pędzel, preparat pozostawiamy dając możliwość penetracji podłoża, a następnie ściągamy szpachelką.

  • Nie uszkadza żelkotów
  • Działa szybko i bardzo łatwo się aplikuje
  • Nadaje się do stosowania poniżej linii wodnej
  • Może być stosowany na powierzchniach takich jak drewno, GRP, aluminium i stal
  • Metoda aplikacji: pędzel
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 101 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-29
Wszystko ok!! POLECAM
2024-05-28
Wszystko w porządku. Zakupiony asortyment taki jak w opisie. Polecam.
pixel