Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czyszczenie i olejowanie drewna egzotycznego

2021-04-06
Czyszczenie i olejowanie drewna egzotycznego

Meble ogrodowe, tarasy oraz pokłady łodzi z drewna egzotycznego bardzo rzadko pokrywamy lakierami. Oleista i zwarta struktura drewna powoduje , że lakier bardzo słabo do niej przywiera i należy takie drewno poddać wielu procesom przygotowanie do położenia lakieru. Znacznie prostszą metodą jest olejowanie. Olej do drewna egzotycznego jest łatwy do nałożenia i bardzo łatwo wchłaniany. Drewno z jakiego zbudowanie są tarasy , meble ogrodowe lub pokłady jachtowe jest wręcz idealnym podłożem dla wszelkiego rodzaju olejów.

Zanim jednak przystąpimy do nałożenia następnej warstwy oleju na drewno, należy je odpowiednio przygotować. Jeżeli jest to pierwsze nałożenie warstwy oleju do drewna egzotycznego, wystarczy dobrze oczyścić powierzchnię a następnie nasączyć ją niewielką ilością oleju. Jeżeli cały olej zostanie wchłonięty przez drewno proces można powtórzyć, jeżeli natomiast na drewnie pozostaje część niewchłoniętego oleju, zbieramy nadmiar suchą szmatką.

Inaczej postępujemy w przypadku nakładania oleju na drewno już olejowane. Ten proces wymaga nieco więcej pracy aby potem cieszyć się nieskazitelnym pięknem naszego pokładu lub tarasu. Drewno wcześniej olejowane powinno zostać oczyszczone ze starego oleju i innych zanieczyszczeń. Do tego używamy preparatów do ściągania starych olejów z powierzchni drewna. Mamy tu sporo możliwości. Wiele firm posiada w swojej ofercie środki do czyszczenia pokładów i tarasów .

Preparaty te mają na celu usunięcie pozostałości starych olejów i innych zanieczyszczeń, takich jak sadze, tłuszcze, kurz. Jest to proces polegający na naniesieniu środka czyszczącego i pozostawienie na 5-15 minut. A następnie zmyciu pod strumieniem bieżącej wody. Z praktyki jednak wiem, że należy taką powierzchnię potraktować lekko twardą szczotką aby ułatwić pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń, szczególnie z trudno dostępnych miejsc. Po dokładnym zmyciu i osuszeniu powierzchni okazuje się, że nasze drewno wypłowiało i straciło nieco na kolorach, na powierzchni powstały wypalone przez słońce miejsca. Aby nasz taras, nasze meble lub pokład wyglądał przepięknie należy takie miejsca poddać renowacji preparatami do odszarzania i przywracania naturalnego wyglądy drewna.

Wszystkie te środki służą dokładnemu wyczyszczeniu i przywróceniu naturalnego soczystego koloru drewna, Jest to proces bardzo ważny i niezbędny pomagający w uzyskaniu prawidłowego koloru i barwy podczas olejowania. Proces polega na nałożeniu warstwy preparatu i pozostawieniu na 5-15 minut. A następnie spłukaniu strumieniem wody. Dobrze jest podczas procesu przetrzeć powierzchnię średnio twardą szczotką aby przyspieszyć i spotęgować działanie preparatów odszarzających. Po dokładnym umyciu powierzchni należy ją porządnie wysuszyć pozostawiając na jakiś czas.

Większość proponowanych olejów do tarasów mebli i pokładów to pochodne olejów lnianych z dodatkiem innych pokrewnych o tworzących idealną kompozycję i komponentów utrwalających, ułatwiających głęboką penetrację drewna oraz wosków.

- Owatrol Olej saturacyjny do drewna D1.

- Yachticon Teak Ol klar, olej do teaku.

- Remmers Olej do tarasów i mebli ogrodowych.

- Le Tenkinos marine No.1

Oleje do drewna są środkami naturalnymi i podlegają naturalnej degradacji na skutek warunków atmosferycznych. W zależności od intensywności ich występowania następuje naturalna degradacja oleju. Proces olejowania należy powtarzać w zależności od wyglądu i potrzeby.

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 63 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Super
2024-05-21
jestem bardzo zadowolony z szybkości i jakości zamówienia. Liny świetne, nadeszły ekspresem!
pixel