Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

DIODOWY IZOLATOR BATERII

2022-10-12
DIODOWY IZOLATOR BATERII

JAK DZIAŁA IZOLATOR BATERII , AKUMULATORA

Wielu z was pewnie słyszało o urządzeniu dzięki któremu możemy ładować dwa lub więcej akumulatorów jednocześnie. W samym pomyśle nie ma nic dziwnego ani nadzwyczajnego. Tak ładować możemy łącząc nasze akumulatory równolegle i pewnie też się naładują. Cała zabawa zaczyna się po zakończeniu procesu ładowania. Bardzo prostym językiem opisując cały ten układ ładowania zaczyna działać odwrotnie. Co mam na myśli ?, ano to, że połączone równolegle do ładowania akumulatory zaczynają się równomiernie rozładowywać. Dla przyczepy kempingowej nie ma to żadnego znaczenia , ale dla łodzi, jachtu, kampera lub innego samochodu kempingowego jest to duży problem. Akumulatory połączone ze sobą w jedno duże ogniwo mogą się zupełnie rozładować podczas dłuższego postoju na dzikich plażach, leśnych parkingach. W takim celu w układ ładowania łodzi, kamperów i samochodów przerabianych na kampery powinno stosować się urządzenie o wielu nazwach ale takim samym systemie działania. Mówimy tu o urządzeniu zwanym; Separator ładowania baterii, Izolator baterii, Izolator akumulatora, Battery Isolator. Wszystkie te nazwy określają jedno urządzenie Diodowy izolator baterii.

DIODOWY IZOLATOR BATERII

Izolator baterii umożliwia ładowanie dwóch lub więcej niezależnych akumulatorów o różnych pojemnościach za pomocą jednego źródła jakim może być alternator samochodu lub ładowarka sieciowa. Dziś mamy do wyboru wiele bardzo zaawansowanych separatorów baterii hotelowej mogących na wiele sposobów monitorować proces ładowania i rozładowania akumulatorów bytowych i hotelowych, ale główną zasadą pozostaje niezmienna. Pierwszy ładowany jest akumulator podstawowy, akumulator rozruchowy silnika, a dopiero po jego naładowaniu prąd ładowania zostaje skierowany na inne akumulatory bytowe i hotelowe.

BATTERY ISOLATOR

Jaką jeszcze funkcję spełnia Izolator Baterii ?. Dodatkową funkcją jaką posiadają separatory i izolatory baterii, to izolowanie układu elektrycznego obwodu rozruchowych silnika od układu elektrycznego baterii hotelowej i bytowej w sposób zabezpieczający rozładowanie do innych celów niż rozruch silnika baterii startowej. Pewnie nie raz już widzieliście jak do kampera podjeżdża inny samochód i za pomocą kabli rozruchowych odpala silnik. Powodem tego może być rozładowanie akumulatora startowego podczas biwakowania. To dlatego ważne jest odseparowanie układu elektrycznego samochodu lub silnika łodzi od instalacji zasilającej inne urządzenia w łodzi lub samochodzie kempingowym. Taką funkcję spełnia Izolator Baterii.

IZOLATOR BATERII VICTRON ENERGY

Znaną firmą oferującą duży wybór izolatorów i separatorów baterii jest firma Victron Energy. Posiada ona w ofercie duży wybór izolatorów o różnej mocy i prądzie ładowania. Izolator akumulatora powinien zostać dobrany do układu ładowania akumulatorów. Prąd ładowania określony dla danego izolatora baterii nie powinien zostać przekroczony, w innym przypadku urządzenie separujące baterie może zostać uszkodzone.

DIODOWY SEPARATOR BATERII

Instalacja diodowego izolatora baterii powinna zawsze odbywać się zgodnie z instrukcją montażu załączoną przez producenta. Separator powinien zostać zamontowany w miejscu gdzie jest dostatecznie chłodzony i nie narażony na czynniki zewnętrzne takie jak opady. Nie zawsze obudowa izolatora jest szczelna i odporna na wilgoć. Izolator akumulatorów i baterii hotelowych jest urządzeniem elektronicznym ale może przekazywać duży prąd, dlatego przewody do połączenia z baterią powinny posiadać odpowiednio duży przekrój, o czym zapominają osoby samemu podłączający takie urządzenia. Dochodzi wtedy do grzania się przewodów i ograniczenia przepływu prądu. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko. Pomijając nieefektywne działanie układu brak odpowiednio grubych przewodów zasilających baterie me dojść do pożaru.

IZOLATOR BATERII PROPLUS

Izolator baterii PRO PLUS, to uniwersalny separator baterii w układach ładowania baterii hotelowej i bytowej do 140A i zasilaniu 12V. Jest to bardzo popularny i łatwy do połączenia izolator akumulatora przeznaczony do łodzi, jachtów, samochodów kempingowych i kamperów. Marka ProPlus jest znana z wysokiej jakości produktów dedykowanych do karawaningu żeglarstwa i sportów motorowodnych.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 100 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-29
jak zawsze idealnie . Perfekcyjny sklep >>>
2024-05-29
Błyskawiczna realizacja, precyzja w opisach i komunikacji.
pixel