Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

NAJLEPSZE KOTWICE JACHTOWE

2022-10-06
NAJLEPSZE KOTWICE JACHTOWE

NAJLEPSZE KOTWICE JACHTOWE DO ŁODZI

Najlepszą kotwicą jest ta, która dobrze trzyma jacht i łatwo zaczepia o dno. Jaka to kotwica ?. I tu nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Producenci kotwic prześcigają się w projektowaniu coraz to nowych typów kotwic do łodzi motorowych i do jachtów żaglowych. Niektóre z tych nowoczesnych kotwic przyjęły się na rynku tak jak kotwica Fortress, bardzo lekka kotwica aluminiowa o dużej wytrzymałości. Kotwica Rocnamocno zagłębiająca się w dno o dużej sile trzymania. Kotwica rzeczna RIVER używana do łodzi wędkarskich wraz z dedykowaną wciągarką do kotwic firmy TRAC. Kotwica wędkarska grzybek – mushroom o powierzchni pokrytej winylem ułatwiającym czyszczenie. Mógłbym tu wymieniać jeszcze wiele nowych konstrukcji ale trudno ich szukać na rolkach dziobowych i kotwicznych gdyż nie zdobyły serc żeglarzy i motorowodniaków.

KOTWICE NA KAŻDE DNO

Mało jest kotwic które są uniwersalne i potrafią z dużą łatwością zagłębiać się z piaszczyste dno i w kamieniste skaliste dobrze trzymając jacht na kotwicy. Są jednak typy kotwic które można nazwać uniwersalnymi. Z pewnością do takich należy kotwica CQR oraz kotwica Brucea, Bruce, Brusa, tu pisownia jest różna, znana też jako kotwica Trefoil lub kotwica Claw. Są to kompaktowe kotwice stalowe o kształcie pługu oraz łopaty. Po osiągnięciu dna szybko zaczepiają się o dno mocno trzymając jacht na kotwicy. Aby kotwica prawidłowo trzymała powinno się wypuścić odpowiednio dużą ilość łańcucha kotwicznego lub liny. Przyjmuje się, że optymalna ilość łańcucha kotwicznego to trzy głębokości lub więcej.

MOCNE KOTWICE STALOWE

Kotwica do łodzi może być odlewem z jednego kawałka metalu, tak jest w przypadku kotwic wędkarskich rzecznych River i grzybka Mushroom. Te kotwice są bardzo kompaktowe i kształt kotwicy pozwala odlać kotwicę z jednego kawałka metalu, ale nie wszystkie kotwice są tak proste w konstrukcji a ich produkcja wymaga wielu etapów takich jak cięcie, gięcie, odlewanie i spawanie poszczególnych elementów kotwicy. Wysoka jakość kotwic wymaga aby procesy te były bardzo dokładnie wykonane co ma duże znaczenie dla jakości i wytrzymałości kotwicy. Kotwica jachtowa podczas użytkowania poddawana jest wielu próbom wyginania , rozrywania, wyrywania itp. Dlatego tak ważne jest aby kotwica spełniała wysokie standardy wytrzymałości. Jedną z bardzo wytrzymałych kotwic spawanych jest kotwica DELTA i kotwica EPSILON firmy LEWMAR. Mocne trzymanie zapewnia opatentowany, specjalnie zaprojektowany kształt zapewniający łatwe złapanie podłoża i mocne trzymanie. Innym modelem kotwicy spawanej jest kotwica Danforth. Ten rodzaj kotwicy stosowany jest na dno piaszczyste i żwirowe, gdzie płaty kotwicy stawiają duży opór i mocno trzyma po zagłębieniu w dno.

JAK DOBRAĆ KOTWICE DO ŁODZI

Prawidłowe dobranie kotwicy do jachtu stanowi nie lada wyzwanie. Tu jest ważne wiele składowych takich jak długość jachtu, ciężar jednostki, powierzchnia boczna burty, kształt kadłuba, a do tego dochodzą niekoniecznie właściwe przeświadczenia i porady ze strony kolegów. W jednostkach morskich ciężar kotwicy wpisany jest do dokumentacji jachtu. Jedynie na co mamy wpływ to rodzaj kotwicy. W mniejszych jednostkach żaglowych i motorowych ciężar kotwicy musimy dobrać samemu. Z pomocą przychodzą nam producenci kotwic drukując i udostępniając na stronach tabelę z wymiarami łodzi i dobranym ciężarem kotwicy. Zawsze warto z takiej pomocy skorzystać, wszak przed stworzeniem takiej tabeli producent kotwicy wylicza i przeprowadza testy dla danego ciężaru kotwicy. Pamiętać należ, że podawane wielkości kotwic testowane są z łańcuchem kotwicznym a nie linką więc należy brać ten parametr pod uwagę przy wyborze ciężaru i kształtu kotwicy. Rodzaj kotwicy to nie wszystko. Przy dużych jachtach motorowych coraz częściej spotyka się ładne kotwice nierdzewne z polerowaną powierzchnią. Zasada działania takich kotwic wykonanych ze stali nierdzewnej jest taka sama jak kotwic stalowych zabezpieczonych przed słoną wodą warstwą ocynku. Stosowanie kotwic ze stali nierdzewnej ma jedynie poprawić walory estetyczne i nie ma wpływu na trzymanie dna.

KOTWICA DO KAŻDEGO JACHTU

Kupując kotwice do łodzi powinniśmy określić jaką funkcję i walory powinna spełniać. Czy ma być kotwicą główną trzymającą cały jacht na kotwicowisku, czy ma służyć jako kotwica pomocnicza, stabilizująca położenie i ograniczająca kręcenie i myszkowanie łodzi na kotwicowisku. W sklepie żeglarskim Szopeneria.pl znajdziecie duży wybór kotwic zarówno pod względem wagi jak i modeli. Nas asortyment kotwic jest bardzo duży. Produkcję kotwic zlecamy do sprawdzonych wykonawców dostarczających wysokiej jakości kotwice o dużej wytrzymałości.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 101 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-29
Super , polecam wszystkim miła i fachową obsługą z podwózką włącznie :)
2024-05-29
W porządku !
pixel