Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dopasować pompę wody do instalacji wodnej w jachcie lub kamperze

2019-03-28
Jak dopasować pompę wody do instalacji wodnej w jachcie lub kamperze

W instalacjach wodnych stosowanych na jachtach oraz przyczepach kempingowych lub kamperach używane są dwa podstawowe typy pomp. Różnią się zasadniczo budową oraz ceną, mimo to że zasilane są prądem stałym o napięciu 12V .

Pierwszy typ pomp do wody stosowany w układach zasilania w wodę to pompy zanurzeniowe odśrodkowe . Bardzo prosta konstrukcja oparta o wirnik wyrzucający wodę na zewnątrz. pompy te w zależności od budowy wyrzucają wodę z boku obudowy lub w tylnej części po opłynięciu obudowy silnika. Te drugie mogą pracować nieco dłużej gdyż woda opływająca silnik jest naturalnym chłodziwem i nie grozi przegrzaniem silnika. Bardzo prosta konstrukcja pomp wirnikowych ma swoją wadę. A mianowicie mimo sporego przepływu wody nie wytwarzają dużego ciśnienia. Jest ono jednak wystarczające do zapewnienia odpowiedniej ilości wody na dwa - trzy ujęcia. I tu jeszcze jeden , ale bardzo ważny szczegół . Wszystkie wylewki ,krany powinny posiadać mikrostyk ( mikrowyłącznik ) gdyż w tego typu instalacjach włączenie pompy następuje w chwili odkręcenia kurka z wodą. W nasze ofercie znajdą Państwo pompy zanurzeniowe znanych światowych firm COMET-Pumpen oraz SEAFLO

Drugim typem pomp do instalacji wodnej używanym w budowie jachtów oraz kamperach rzadziej przyczepach kempingowych są pompy ciśnieniowe membranowe. Jest to w porównaniu do wcześniej przedstawionych pomp przepływowych kawałek potężnej maszyny do tłoczenia sporych ilości wody pod ciśnieniem sięgającym nawet do 7 bar ( atmosfer ). Oczywiście żadna instalacja wody w jachtach nie jest przygotowana na tak duże ciśnienia i stosuje się tam pompy o ciśnieniach do 3 Bar . Chociażby dlatego że wszystkie inne składniki w układzie wodnym nie są tak odporne na wysokie ciśnienie np: krany , wylewki , baterie prysznicowe mają wytrzymałość od 1,5 - 3,0 Bara. Należy również pamiętać ,że pompy membranowe są bardziej energochłonne. mówiąc krótko zużywają o wiele więcej energii niż pompy przepływowe ( zanurzeniowe ), dlatego należy przewidzieć to zużycie podczas projektowania instalacji elektrycznej i poprowadzić odpowiednio grube przewody.

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 101 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-29
jak zawsze idealnie . Perfekcyjny sklep >>>
2024-05-29
Wszystko ok!! POLECAM
pixel