Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

CZYSZCZENIE DNA ŁODZI Z POROSTÓW I PĄKLI.

2022-09-09
CZYSZCZENIE DNA ŁODZI Z POROSTÓW I PĄKLI.

Czyszczenie dna łodzi z porostów i pąkli.

Zbilżający się koniec sezonu żeglarskiego, to zawsze trudny czas dla armatorów łodzi. Trzeba zaplanować trochę wolnego czasu na odpowiednie przygotowanie łodzi do zimowania. A przecież jeszcze piękna pogoda i można trochę popływać. Wybranie dogodnego terminy zawsze jest trudne. Wiadomo, że prace przy czyszczeniu i zabezpieczeniu łodzi na zimą lepiej jest przeprowadzić kiedy jeszcze jest trochę ciepło i sucho, niż w deszczową słotę okładani strugami deszczu i wiatru. W wielu przypadkach termin jest podyktowany zakończeniem sezonu klubowego lub umową z przystanią. W tedy termin wyciągania łodzi jest z góry określony i nie ma możliwości jego zmiany. Dlatego watro dobrze się przygotować do wyciągnięcia łodzi z wody, aby nic nas nie zaskoczyło.

Każda łódź po sezonie posiada jakieś usterki, więc warto w chwili wyciągania z wody przemyśleć naprawę tego co w danym czasie jest łatwe do naprawy. W przypadku wyciągania łodzi dźwigiem, dobrze jest dokładnie sprawdzić powierzchnię dna łodzi, czy nie ma uszkodzeń, które należy naprawić. To samo dotyczy miecza i skrzyni mieczowej. Warto poświęcić chwilę aby sprawdzić czy wszystko jest na swoim miejscu i wyczyścić miecz z glonów i porostów. Pozostawienie porośniętego uchylnego miecza w skrzyni mieczowej, może doprowadzić do jego zablokowania. Równie ważne jest umycie całego dna łodzi z porostów i drobnych skorupiaków. Można a nawet trzeba to zrobić po wyciągnięciu łodzi z wody. Wystarczy średnio twardą szczotką umyć dno i po sprawie !. Tak mówi teoria. Praktyka bywa jednak bardziej brutalna. W wielu przypadkach kiedy łódź nie pływa a tylko stoi na przystani porosty mocno porastają dno nawet przy zabezpieczeniu farbą antyporostową. Dlatego często użycie samej szczotki nie pomaga i trzeba zastosować specjalne preparaty do czyszczenia dna z porostów i drobnych skorupiaków.

Czym umyć łódź po sezonie ?

Do mycia łodzi po sezonie żeglarskim, wiele firm stworzyło specjalne preparaty oparte na biodegradowalnych komponentach, o niskiej szkodliwości dla środowiska. Preparaty te dzielimy na dwie grupy;

  • Do mycia części nadwodnej łodzi, czyli wszystkiego co na stałe nie jest zanurzone w wodzie; pokład, burty, nadbudówka itd. Te części łodzi z reguły nie są bardzo zanieczyszczone i wystarczą standardowe preparaty czyszczące i zabezpieczające powłoki ochronne. Dobre zabezpieczenie powierzchni po myciu pozwoli na wiosnę jedynie spłukać osadzony brud.
  • Do mycia części podwodnej, tej bardziej wymagającej i trudniejszej, bo z reguły mocno porośniętej. Pierwszą czynnością powinno być jak najszybsze usunięcie świeżych, jeszcze nie zaschniętych glonów, porostów i wszystkiego co przywarło do dna, Możemy to zrobić jeszcze na przystani za pomocą szczotki, myjki, a w drastycznych przypadkach zeskrobać. To zawsze lepsze rozwiązanie od oczyszczania zaschniętych powierzchni dna. Nawet jeżeli częściowo naruszymy warstwę farby przeciwporostowej warto to zrobić, a na nowy sezon odnowić warstwę antyporostu.

Jakimi preparatami myjemy dno łodzi ?

Do mycia łodzi, szczególnie dna łodzi polecamy preparaty firm Yachticon, Sea Line, Owatrol. Wszystkie wymienione firmy posiadają sprawdzone i skuteczne środki do czyszczenia części podwodnej, oraz do usuwania zanieczyszczeń z dna łodzi. W szczególności porostów, pąkli, drobnych skorupiaków i wszelkiego rodzaju osadów wapiennych.

Jak umyć dno łodzi z porostów i drobnych skorupiaków ?

Stosując wyspecjalizowane preparaty do mycia dna łodzi, oszczędzamy środowisko i czas. Większość firm oferujących środki do usuwania porostów i skorupiaków z podwodnej części łodzi prowadzi szeroko zakrojone badania i doświadczenia, dobierając najlepsze możliwe rozwiązania. W efekcie po naniesieniu tych środków już po kilku minutach widać efekty. Czasem warstwa porostów jen na tyle duża, że zabieg trzeba powtórzyć a dodatkowo wzruszyć czyszczoną powierzchnię średnio twardą szczotką w celu lepszej penetracji zanieczyszczeń przez środek czyszczący. Po osiągnięciu zadawalającego efektu zmywamy całość bieżącą wodą.

Preparaty polecane i rekomendowane do mycia dna łodzi

SeaLine Środek czyszczący o silnym działaniu do mycia i czyszczenia powierzchni pod linią wody. Formuła preparatu gwarantuje efektywne działanie już po kilku minutach od zastosowania.

Środek do usuwania glonów, muszli, pąkli i wodorostów, zanieczyszczeń i zacieków z podwodnej części kadłuba łodzi, a także porostów i wapienia z silników przyczepnych i przekładni S-drive. Bardzo łatwa aplikacja w sprayu. Rozpylając produkt obficie na czyszczonej powierzchni pozwolić mu działać, a następnie spłukać bieżącą wodą.

Owayell to preparat czyszczący, który dogłębnie usuwa żółć, porosty i usuwa rdzę z żelkotów, aby ożywić połysk pożółkłych przez czas powierzchni. Czyści i odtłuszcza bez atakowania twoich kadłubów. Jego ultra wydajna formuła gwarantuje szybki i skuteczny efekt. Idealny do konserwacji łodzi.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 101 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-29
super
2024-05-29
Wszystko ok!! POLECAM
pixel