Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Farby poliuretanowe do lamunatu

2020-02-29
Farby poliuretanowe do lamunatu

Często zadajemy sobie pytanie ? jakich farb użyć do pomalowania laminatu poliestrowo-szklanego ( Laminat PS ) lub epoksydowo-szklanego ( Laminat ES )

Zacznijmy od wyjaśnienia co to jest laminat PS i ES;

Laminat poliestrowo-szklany i epoksydowo-szklany jest to rodzaj kompozytu: Warstwa laminatu ( tworzywa ) powstające z połączenia dwóch materiałów o różnych właściwościach mechanicznych, fizycznych i technologicznych, w których składnik wzmacniający w postaci maty szklanej, tkaniny rowingu jest układany w postaci warstw, między którymi znajduje się wypełnienie. W naszym przypadku jest to żywica poliestrowa lib epoksydowa pełniące rolę lepiszcza. Warstwy wzmocnienia mogą być w postaci włókien ciągłych ułożonych jednokierunkowo oraz tkanin lub mat z włókna ciętego. Laminat, ze względu na swoją strukturę, posiada dobrą wytrzymałość w kierunku włókien. Laminat PS i ES wykorzystywany jest w wielu dziedzinach przemysłu do budowy jachtów, przyczep kempingowych, zderzaków samochodowych, osłon maszyn i urządzeń, budowy rurociągów, oczek wodnych, krasnali ogrodowych itd. Dla tego rodzaju powierzchni najlepiej sprawdzają się farby poliuretanowe, przez żeglarzy nazywane farbami jachtowymi.

Wyróżnia się dwa rodzaje farb poliuretanowych. Pierwszy to typ dwuskładnikowy – a więc, analogicznie jak w przypadku farb epoksydowych, utwardzona powłoka formuje się dzięki reakcji żywicy (bazy) z utwardzaczem. Drugi natomiast, jednoskładnikowy, sieciuje nie z udziałem utwardzacza, ale chłonąc cząsteczki wody z powietrza. Podobnie jak przy stosowaniu epoksydów, utwardzacz i żywicę miesza się bezpośrednio przed nałożeniem farby na podłoże, składniki muszą więc być wcześniej dobrze zabezpieczone. Farby jednoskładnikowe należy chronić przed wilgocią, dlatego ich opakowania muszą być bardzo szczelnie zamykane. Już niewielki dostęp powietrza może spowodować przedwczesne utwardzenie. Przed wymieszaniem składników farby poliuretanowej należy odpowiednio przygotować podłoże. Przeszlifować, wyrównać nierówności za pomocą szpachlówki poliestrowej lub epoksydowej, nałożyć warstwę farby gruntującej - podkładu, przeszlifować, odtłuścić i odkurzyć malowany element. Dopiero jak wszystko mamy przygotowane do malowania przystępujemy do wymieszania składników. Czas życia farby poliuretanowej po zmieszaniu składników jest różny w zależności od producenta ale przyjmuje się że jest to od 1-3 h. Po usieciowaniu farby poliuretanowe nie są szkodliwe, ale podczas ich nakładania do otoczenia uwalniają się pary i rozcieńczalniki, które działają drażniąco na oczy i skórę. Stosując ten rodzaj farb trzeba więc zachować odpowiednie środki ostrożności ( rękawice, maska, okulary) i zadbać o sprawną wentylację pomieszczenia. Farba poliuretanowa tworzy elastyczną powłokę, wyjątkowo odporną na ścieranie. Jest ona bardzo trwała, a oddziaływanie czynników zewnętrznych nie wpływa na kolor czy połysk pomalowanej powierzchni. Co więcej, wykazuje ona odporność w przypadku kontaktu z takimi substancjami jak m.in. rozpuszczalniki, oleje maszynowe czy inne środki chemiczne. Skutecznie zabezpiecza również przed działaniem wody czy promieniowania UV. Dzięki swoim walorom użytkowym i trwałości znalazła uznanie wśród żeglarzy i posiadaczy przyczep kempingowych. Idealnie nadaje się do przeprowadzanie drobnych wyprawek, napraw powłok lakierniczych oraz całkowitego malowania jachtów , łodzi, przyczep kempingowych, błotników samochodowych i wszystkich elementów wykonanych z tworzywa zwanego laminatem PS i ES

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 104 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-29
Super , polecam wszystkim miła i fachową obsługą z podwózką włącznie :)
2024-05-28
Wszystko w porządku. Zakupiony asortyment taki jak w opisie. Polecam.
pixel