Jakiej wielkości zbiornik na wodę potrzebuję do kampera?
Jakiej wielkości zbiornik na wodę potrzebuję do kampera?
Niezależnie od tego, czy budujesz kampera na wypad weekendowy w góry, czy dłuższą podróż samochodem, jedną z najważniejszych decyzji, jaką podejmiesz podczas budowy i planowania instalacji wodnej, jest wybór odpowiedniego rozmiaru zbiornika na wodę do swojego kampera. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu rozmiarów zbiornika na wodę będziesz mieć dostęp do stałego zapasu świeżej wody (wody pitnej) do gotowania i picia. Ale przy tak wielkiej ofercie kształtów i rodzajów zbiorników na rynku, skąd wiesz, który zbiornik na wodę najlepiej pasuje do Twojego kampera?
W tym przewodniku przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces wyboru odpowiedniego rozmiaru zbiornika na wodę do Twojego kampera i samochodu kempingowego. Omówimy kluczowe czynniki, które musisz wziąć pod uwagę, w tym zużycie wody, dostępną przestrzeń, wagę, dostępność, jakość i budżet. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym entuzjastą kamperów, czy nowicjuszem w tym stylu życia, ten przewodnik pomoże Ci podjąć świadomą decyzję i upewnić się, że masz odpowiedni zbiornik na wodę do swoich potrzeb. Więc weź filiżankę mocnej herbaty i zacznijmy podróż w poszukiwaniu idealnego zbiornika na wodę do Twojego kampera!
Wybór odpowiedniego rozmiaru zbiornika na wodę do kampera
Jeśli chodzi o wyposażenie kampera, jednym z najważniejszych czynników jest zbiornik na wodę. Wystarczający duży zapas wody może oznaczać różnicę między wygodną i komfortową podróżą a katastrofą. Rzeczywiście, dostępnych jest wiele modeli zbiorników i opcji, ale łatwo jest określić ostateczny rozmiar a tym samym pojemność zbiornika na wodę do kampera. Jak? Cóż, wystarczy, że zagłębisz się w czynniki, które należy wziąć pod uwagę, aby mieć pewność, że dokonasz właściwego wyboru dla swoich konkretnych potrzeb.
Co wpływa na wielkość zbiornika na wodę do kampera.
Wybierając zbiornik na wodę do kampera, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Musisz mieć pewność że:
- Masz wystarczająco dużo świeżej wody na swoją podróż.
- Zbiornik o wybranej pojemności zmieści się do Twojego kampera
Zużycie wody w kamperze
Zużycie wody jest ważnym czynnikiem przy wyborze odpowiedniej pojemności zbiornika na wodę do kampera.
- Ile litrów potrzebuję? Liczba osób, które często podróżują z Tobą, będzie miała wpływ na ilość potrzebnej wody. Jeśli zwykle podróżujesz sam lub w parze, będziesz potrzebować mniej wody niż z rodziną lub grupą przyjaciół.
- Ile masz ujęć wody w kamperze ? Tylko zlew i kran w kuchni czy prysznic? To kluczowe pytanie daje obraz wielkości instalacji wodnej w Twoim kamperze. Ilość ujęć wody pozwala określi nie tylko pojemność zbiornika ale również wydajność pompy wody jaką potrzebujesz do Twojego Kampera
- Długość i rodzaj podróży to również istotny aspekt, który jest istotny i należy wziąć pod uwagę. Jeśli planujesz być w drodze przez kilka dni, będziesz potrzebować dużego zbiornika na wodę do kampera niż w przypadku krótkich podróży drogowych lub biwakowania na kempingach.
Oczywiście, możesz uwzględnić punkty gdzie napełnisz zbiornik w trakcie podróży, uzupełniając zapas wody. Niezależnie od wybranej pojemności zbiornika, będziesz musiał oszczędzać wodę podczas podróży. Nie ma tu mowy o długim braniu prysznica, czy odkręcenia krany podczas mycia naczyń. Takie nieroztropne korzystanie z wody szybko opróżnią zbiornik. W warunkach kempingowych myjemy wszystko w przysłowiowej kropli wody.
Wybór miejsca na zbiornik wody w kamperze
Miejsce w kamperze jest na wagę złota. Każdy milimetr się liczy. Sprawdź, ile miejsca jest dostępne wewnątrz i pod pojazdem. Przestrzeń martwą, taką jak nadkola i pomiędzy ramą samochodu, można wyrównać, stosując zbiornik na nadkole. Wybierając zbiornik o niestandardowym kształcie, możesz wykazać się kreatywnością i wykorzystać każdy dostępny milimetr przestrzeni pod samochodem umieszczając specjalnie wyprofilowane zbiorniki dopasowane do kształtu podwozia lub zamiast koła zapasowego. Wewnętrzne zbiorniki na wodę w kamperze są w pewnym stopniu chronione przed nierównym podłożem i mroźnymi temperaturami. Być może podniesiona podłoga wewnętrzna mogłaby być rozwiązaniem, aby umieścić zbiornik na wodę i zapewnić dodatkową cenną przestrzeń do przechowywania
Waga zbiornika wody
Weź pod uwagę wagę zbiornika na wodę — 1 litr wody waży 1 kg, więc zbiornik o pojemności 100 litrów pomieści 100 kg ładunku. Pamiętaj aby ciężar był równo rozłożony a zbiornik dobrze przytwierdzony do konstrukcji samochodu. Oczywiście nie musisz jeździć z pełnym zbiornikiem. Z pewnością zwiększy to zużycie paliwa. Jeśli zaplanujesz to z wyprzedzeniem, możesz napełnić zbiornik tylko potrzebną ilością wody. Coraz więcej kempingów zapewnia swoim klientom punkty poboru wody i punkty serwisowe, wyposażone nie tylko w krany z czystą wodą, ale także w odpływy na ścieki.
Napełnianie zbiornika z wodą w kamperze
Istnieje wiele sposobów napełniania zbiornika w kamperze. Jeśli wybierzesz zbiornik w postaci małego pojemnika – kanistra umieszczonego pod zlewem, może być on wyjmowany i po prostu napełniany z kranu. Większy zbiornik może wymagać przymocowania zbiornika do elementów konstrukcyjnych kampera i napełniania za pomocą węża za pomocą wlewu osadzonego na ścianie zewnętrznej kampera. Napełnienie zbiornika można monitorowa za pomocą czujnika poziomu wody zamontowanego w zbiorniku.
Odpowietrznik zbiornika wody
Wszystkie zbiorniki zabudowane na stałe będą potrzebowały odpowietrznika, aby działać skutecznie. Odpowietrznik umożliwia napełnienie zbiornika poprzez odprowadzenie nadmiaru powietrza, gdy woda dostaje się do zbiornika. Gdy woda jest pobierana, odpowietrznik umożliwia zaciągnięcie powietrza z powrotem do zbiornika, zastępując wodę.
Opróżnianie zbiornika zaworem spustowym
Zbiornik na wodę powinien mieć zawór do opróżnienia. Dobrą praktyką jest opróżnianie zbiornika na wodę między wyjazdami. Pozostawianie wody w zbiorniku przez tydzień lub dłużej nie jest dobrym pomysłem. Przy wyborze zbiornika sprawdź możliwość instalacji zaworu do spuszczania wody lub zaworu zimowego. Wybierz zbiornik do którego łatwo dotrzeć i który ma wygodny zawór spustowy lub dużą klapę rewizyjną do czyszczenia. Łatwo dostępny zawór spustowy sprawi, że opróżnienie zbiornika w razie potrzeby będzie szybkie i łatwe.
Konserwacja i czyszczenie zbiornika wody
Regularne konserwowanie zbiornika na wodę jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Wybierz zbiornik na z dużym otworem rewizyjnym, do którego łatwo uzyskać dostęp w celu czyszczenia i naprawy. Wybierz zbiornik na wodę do kampera z dużym korkiem inspekcyjnym, wystarczająco dużym, aby włożyć rękę i ramię i uzyskać dostęp do wszystkich obszarów. Jeśli wybierzesz długi lub duży zbiornik, warto mieć dwa korki umożliwiające łatwy dostęp do zbiornika.
Wysoka Jakość zbiorników wody
Nie tylko rozmiar ma znaczenie przy wyborze odpowiedniego zbiornika na wodę. Ważne są również materiał, grubość plastiku i kolor. Upewnij się, że wybrany zbiornik jest wykonany z plastiku spożywczego, takiego jak polietylen HDPE lub MDPE. Zbiorniki dobrej jakości są zazwyczaj dość grube, o grubości około 3-5 mm. Kolor Czarny zbiornika to najlepszy kolor dla podwieszanego zbiornika na wodę. Nie tylko będzie on chroniony przed promieniowaniem UV, ale czarny zbiornik zapobiegnie również rozwojowi glonów wewnątrz.
Wybór odpowiedniego rozmiaru zbiornika na wodę do kampera
Podsumowując, przy wyborze zbiornika na wodę do kampera należy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym zużycie wody, dostępną przestrzeń, wagę, jakość i budżet. Niezależnie od tego, czy planujesz krótkie czy długie podróże kamperem, posiadanie odpowiedniego rozmiaru zbiornika na wodę sprawi, że Twoja podróż będzie przyjemniejsza, bezstresowa. Niezależnie od tego, czy podróżujesz sam czy z grupą, na krótkie wycieczki czy dłuższe przygody, ważne jest, aby znaleźć odpowiedni zbiornik na wodę, który spełni Twoje potrzeby i zapewni Ci wystarczającą ilość świeżej wody na Twoje podróże. Jesteś gotowy na modernizację lub instalację nowego zbiornika wody w kamperze? Pozwól naszym specjalistom od zbiorników pomóc Ci wybrać idealny zbiornik odpowiadający Twoim potrzebom i budżetowi. Skontaktuj się z nami już dziś.