Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kotwiczenie to prawie konieczność

2022-12-30
Kotwiczenie to prawie konieczność

Zakotwicz lepiej niż inni

Wskazówek dotyczących idealnego zakotwiczenia jest wiele, to co ważne, to bezpieczne wbicie kotwicy w dno.

Kotwiczenie w czasach pandemii stało się modne, ponieważ na własnej kotwicy automatycznie spełnia się wszystkie wymogi dotyczące higieny i odległości. W dodatku spokój, cisza i duży dystans pomiędzy jachtami daje dużą swobodę stroju, ruchu, wypowiedzi. W najlepszym razie możemy stać na kotwicy samotnie w przepięknej chorwackiej zatoce. Słychać tylko szum wiatru i lekkie pluskanie fal o kadłub. Ponadto często występują wspaniałe efekty świetlne o zachodzie i wschodzie słońca. Dla wielu właśnie takie chwile sprawiają, że żeglarstwo jest tak przyjemne. Do takiego żeglarstwa niezbędny jest odpowiedni sprzęt - kotwica, aby nocleg na własnej kotwicy stał się odprężającym przeżyciem. Zdania są podzielone, jeśli chodzi o wybór kotwicy głównej: niektórzy ufają niedrogiej kotwicy Danfort’h, inni polegają na konstrukcji lemiesza, a dokładnie kotwicę pługową CQR, a trzeci jest przekonany, że tylko szpakowaty kształt kotwicy hall ze strzemionami bezpiecznie trzyma się w dnie.

W rzeczywistości nie ma 100% odpowiedzi na pytanie, jaka jest optymalna kotwica główna. Ponieważ w zależności od charakteru dna morskiego czasami przeciwstawne cechy konstrukcyjne są korzystne, a nie ma czegoś takiego jak uniwersalna kotwica, która zawsze mocno trzyma na każdym rodzaju dna. Jednak nasze szeroko zakrojone testy, w ramach których zbadaliśmy 27 różnych typów w ciągu ostatnich 10 lat, wyraźnie pokazują, które właściwości kotwic się sprawdzają i można je uznać jako dobry projekt, a które lepiej zostawić w spokoju.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli wybierasz lekką wagę kotwicy, automatycznie akceptujesz utratę bezpieczeństwa. W razie wątpliwości należy wybrać następną cięższą wagowo kotwice z danego modelu. Jeżeli do jachtu z obliczeń wynika ze odpowiednia będzie kotwica o wadze 12 kg, A do wyboru masz w danym modelu rozmiar 10 kg a potem 15 kg to należy wybrać cięższą kotwice o wadze 15 kg

Wciągarka kotwicy ułatwia kotwiczenie.

Jak znaleźć i zainstalować odpowiedni model wciągarki kotwicy? Tu wato zapytać o radę fachowców i nie iść na skróty. Oszczędność nigdy się nie sprawdza. Należy wybrać model o wytrzymałej konstrukcji. Dużej sile podnoszenia i odpornych na przeciążenia potrzebne do wyrwania kotwicy z dna, a czasem z mocnego zaczepu. Do sprawdzonych wciągarek kotwicy zaliczyć można windy LOFRANS. Pochodzące z Włoch windy do kotwic to prawdziwe maszyny do podnoszenia i wyrywania kotwic z uwięzi. Do sztandarowych modeli wind kotwicznych firmy Lofrans należą wciągarki z serii X1, X2 oraz X3 i X4. Wszystkie modele można zamówić na różne grubości łańcucha od 6mm, 8mm, 10mm, 12mm i 14 mm. Dostępne są wciągarki do kotwicy z górnym kabestanem.

Bojrep oznakowanie kotwicy

Samodzielnie wykonana boja kotwiczna lub zakupiona w dobrym sklepie żeglarskim boja - bojrep oznacza pozycję zaczepienia kotwicy, ciężarek napina linę i utrzymuje boję w pozycji nad kotwicą. Stosowanie bojrepu jest szczególnie polecane w przypadku kotwiczenia na kotwicowiskach o sporym zgęszczeniu jachtów. Używanie i oznakowanie naszej kotwicy nie gwarantuje, że jakiś inny łańcuch lub kotwica nie zahaczy o naszą, ale wyraźnie zmniejsza taką możliwość. Dobrze wyszkolony i opływany sternik ominie naszą kotwice i znajdzie inne miejsce w bezpiecznej odległości.

Kotwica zapasowa jaką wybrać ?

Dobrą praktyką żeglarską jest posiadanie i używanie drugiej kotwicy. Często zaleca się do tego lżejszą wersję, co jest niezrozumiałe. Co prawda nazwa wskazuje, że jest to kotwica zapasowa ale co wyrzucimy za burtę w wyniku awarii lub utraty kotwicy głównej ?. W związku z tym przy dokonywaniu wyboru powinny obowiązywać te same standardy.

W testach szczególnie przekonujący okazał się model kotwicy Rocna, Delta i Brucea i kotwica pługowa CQR. Kotwice w teście szybko zaczepiały o dno i bardzo dobrze się wkopują. Ponadto wspomniane kotwice są bardzo stabilne po zaczepieniu w podłożu. Na rynku możemy spotkać wiele modeli kotwic, nie każdy działa tak samo dobrze lub wymaga specjalnego dna. Jedne modele kotwic są na twarde i zarośnięte dno a inne na muliste lub piaszczyste dno

Lina czy łańcuch kotwiczny ?

Nawet najlepsza kotwica na niewiele się zda, jeśli połączenie z łodzią nie jest prawidłowe. Przede wszystkim długość wypuszczonego łańcucha kotwicy lub linki kotwicznej decyduje o bezpiecznym i trwałym trzymaniu kotwicy. Kotwica może utrzymać swoją pełną siłę trzymania tylko wtedy, gdy trzon kotwy pozostaje na ziemi nawet pod obciążeniem. Tradycyjnie długość łańcucha podawana jest jako wielokrotność głębokości wody. Z reguły zaleca się założenie od trzech do pięciu razy więcej łańcucha niż pokazuje sonar. W przypadku powrozów i lin kotwicznych należy wypuścić ośmiokrotność głębokości wody. Już sam zakres zalecenia budzi wątpliwości co do jego poprawności i wbrew wszelkim praktycznym doświadczeniom nie uwzględnia się prędkości wiatru. Dla skrócenia długości liny kotwicy stosować można dodatkowe obciążniki zwane przez żeglarzy prosiaczkami. Zwiększają masę i zmniejszają kąt natarcia kotwicy na dno. Co wymiernie poprawia trzymanie kotwicy. W skrajnych wypadkach możemy dociążyć linę kotwiczną, na przykład drugą kotwicą.

To tylko kilka z wielu możliwości jakie proponujemy w celu poprawienia manewru kotwiczenia a i tak wszystko zależy od Państwa. Zachęcamy do odwiedzania i korzystania z naszego sklepu Szopeneria.pl, gdzie znajdą Państwo wiele ciekawych i potrzebnych produktów do uprawiania żeglarstwa i jachtingu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 104 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-29
W porządku !
2024-05-28
Ok
pixel