Najlepsze buty pokładowe
Sportowe buty do łodzi – Pokładowe obuwie żeglarskie
Nowoczesne buty żeglarskie zapewniają antypoślizgowość i oddychalność. Wizualnie znacznie różnią się od skórzanych klasyków. Czy to tylko kwestia gustu?
Jak świat stary po każdej zimie przychodzi wiosna a później nadejdzie lato. Jeśli chodzi o odzież, żeglarze nie będą już nosić najgrubszych i najcieplejszych ubrań, jakie mają w szafie, ale raczej lekkie i przewiewne koszulki i bluzy żeglarskie z oddychających materiałów. Dotyczy to również butów. Podczas gdy na wiosnę masywne buty żeglarskie są nadal pierwszym wyborem, każdy entuzjasta sportów wodnych nie może się doczekać czasu, gdy spacer po pokładzie i w kokpicie będzie lżejszy.
Każdego roku na rynku pojawiają się nowe modele, w większości wykonane z materiałów syntetycznych, często kolorowych, z wyrafinowaną konstrukcją podeszwy, mającą na celu zwiększenie komfortu. Z drugiej strony, klasyczne skórzane buty żeglarskie, które wciąż są popularne i wyglądają ponadczasowo dobrze, wytrzymują próbę czasu. Zwykle mężczyźni mogą czuć się dyskryminowani, patrząc na ekspozycję w sklepie obuwniczym: męskie buty są tam często niedostatecznie reprezentowane. Inaczej jest z dostawcami sprzętu do sportów wodnych – tutaj kobietom trudniej jest znaleźć coś odpowiedniego. A kiedy znajdą to, czego szukają, to często jest to model unisex, czyli po prostu model męski w mniejszym rozmiarze i innym kolorze. Hydropower z firmy Helly Hansen oraz modele Musto, Sebago, TBS i Zhik to główni producenci obuwia pokładowego. Cechą rozpoznawczą obuwia pokładowego jest bardzo dobra przyczepność podeszwy do pokładu, użyte materiały o szybkoschnącej przewiewnej konstrukcji i oczywiście ładne !
Kiedy but jest wygodny - i dla kogo?
Trudno powiedzieć, jest to przede wszystkim subiektywne wrażenie. Wiele czynników wpływa na oceny komfortu butów, ale i tak każdy ma własne zdanie na temat wygody. Porównując obuwie pokładowe najważniejszym kryterium oceny powinna być przyczepność, ponieważ but powinien przede wszystkim gwarantować bezpieczne oparcie stopy na pokładzie.
Jak określić przyczepność buta do pokładu ?
W celu porównania funkcji podeszwy, możemy przyjąć maksymalny kąt nachylenia, przy którym but się nie ślizga, Porównanie powinno zostać wykonane na pokładzie z drewna tekowego, strukturalnego laminatu LPS ( powierzchniach przeciwpoślizgowych ) i pokryciu pokładu Treadmaster lub pianki EVA. W każdym wypadku modele butów mogą zachowywać się inaczej. Taki test podeszwy pozwoli wybrać najlepsze z możliwych butów antypoślizgowych.
Jakie podeszwy w butach pokładowych?
Przy wyborze butów pokładowych oceniamy również stan podeszwy. Na przykład, czy ma tendencję do podnoszenia kamieni podczas chodzenia na lądzie. Niektóre konstrukcje podeszwy są prawdziwymi magnesami na brud, które wnoszą dużo brudu na pokład i rysują pokład. Wśród modeli męskich wybór jest znacznie większy. Wśród uznanych producentów odzieży do sportów wodnych jest Helly Hansen, Henri Lloyd, Marinepool, Musto, Sebago, TBS i Zhik. Jest też model firmy Decathlon.
A zwycięzcą jest?
Taki but, który zapewni nam niską wagę, niewielka absorpcja wilgoci i szybkie schnięcie, a do tego bardzo dobra przyczepność na wspólnych powierzchniach pokładu, zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Ponadto w podeszwie nie tkwią żadne kamienie ,piasek przyniesiony z mariny. Całą gamę takich butów pokładowych znajdziesz w ofercie sklepu żeglarskiego Szopeneria.pl