Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Organizery pokładowe jakie wybrać ?

2022-11-10
Organizery pokładowe jakie wybrać ?

Organizery pokładowe jakie wybrać ?

Okucia jachtowe w tym organizery pokładowe dostępne na rynku, pozwalają uzbroić łódkę w dobrej jakości organizery za akceptowalne przez żeglarzy kwoty. Prowadzenie lin po pokładowe powinno spełniać wiele warunków i wymagani. Organizery muszą radzić sobie z obciążeniem pozwalając linie możliwe łatwo toczyć się po rolkach. Holt - Nautos posada kilka modeli organizerów pokładowych o różnych średnicach, ma również modele, które dobrze nadają się do mniejszych łodzi. Ponadto zobaczymy co oferują rolki kierunkowe firm Antal, Harken, Spinlock & Co.

Na większych jachtach prowadnice pokładowe – organizery, muszą czasem wytrzymać ogromne obciążenia. W zależności od kąta, pod jakim lina pracuje pomiędzy masztem a stoperem fałowym, jest to od 50 do 76 procent naprężenia liny, więc nie zawsze łatwo jest znaleźć odpowiedni produkt. Niestety sytuacja nie jest lepsza w przypadku mniejszych łodzi sportowych i kilowych. Obciążenia robocze i zrywające są tam mniejszym problemem, raczej brakuje odpowiednio zwymiarowanego okucia w programie większości firm produkujących okucia żeglarskie. Standardowy rozmiar rolek kierunkowych to 60 milimetrów lub więcej, co oczywiście ułatwia toczenie na ośmio metrowej łodzi, ale nie wygląda zawsze ładnie.

Bloczek kierunkowy organizer

Znacznie bardziej eleganckie są nowe organizery firmy Nautos, które są dostępne z rolkami o średnicy od 25 do 36 milimetrów. Obudowy wykonane są z anodowanego aluminium. Według producenta organizery również mogą być sztaplowane. Pozwala to odchylić maksymalnie sześć linii na stronę. Tarcze są wykonane z tworzywa sztucznego i mają typowy system łożysk kulkowych Nautos z powierzchniami bieżnymi ze stali nierdzewnej. W rezultacie kulki nie mogą wcisnąć się w wałek nawet pod dużym obciążeniem, a tarcie pozostaje niskie. Najmniejsza wersja może wytrzymać obciążenie pracy 200 kg a uszkodzeniu ulega przy aż 400 kg. Mówi się, że 60-milimetrowy model bloczków zwrotnych jest w stanie wytrzymać 1000 kilogramów i będzie sprzedawany przez sklep żeglarski Szopeneria.

Prowadnice pokładowe z serii Mini firmy HOLT – Nautos, są przeznaczone do przewodów o średnicy do 10 milimetrów i można je zamówić u dystrybutorów marki bloków Holt - Nautos. Obciążenie robocze rolek z tworzywa sztucznego z łożyskami ślizgowymi wynosi 100 kilogramów na rolkę. Rolki mają średnicę 25 / 36 milimetrów, a obudowy wykonane są z jednoczęściowych profili aluminiowych. Dla większych łodzi Holt - Nautos produkuje organizery z łożyskami ślizgowymi i kulkowymi. Rolki modeli z łożyskami kulkowymi są wykonane z aluminium i podobno wytrzymują obciążenia robocze do 250 kilogramów na rolkę, są dostępne w dobrych sklepach żeglarskich. Wersje z łożyskami ślizgowymi są dostępne z rolkami aluminiowymi lub plastikowymi.

Elastyczne organizery pokładowe firmy Spinlock

Brytyjczycy mają w swojej ofercie całą gamę organizerów. Modele T25 z tarczami 25 mm są specjalnie zaprojektowane dla mniejszych łodzi. Cecha szczególna: są elastyczne i można je również montować na lekko zakrzywionych pokładach. Spinlock oferuje również odpowiednie oczka prowadzące z serii BE do dwupiętrowej rozbudowy, co tworzy kompaktową i niedrogą kombinację. Organizatorzy mogą odchylać linki do 10 milimetrów. Maksymalne obciążenie robocze to 400 kilogramów. Wariant potrójny o średnicy tarczy 38 lub 50 milimetrów dostępne są dla większych jachtów. Każdy, kto ma do czynienia ze szczególnie dużymi obciążeniami, może sięgnąć po serię TSR. Musisz zdecydować, ile rolek powinien mierz Twój organizer pokładowy. Do tego dostępnych jest kilka średnic i wysokości.

Blok leżący Organizer

Program okuć do małych łodzi Harken zaczyna się od wersji bloczków z łożyskami kulkowymi z rolkami 38 mm i aluminiową obudową. Mają obciążenie robocze 130 kilogramów i mogą być również używane na dwóch poziomach. Kompozytowe organizery wykonane z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym i z łożyskami ślizgowymi są tańsze. Wariant dwukołowy kosztuje tylko 50 euro i podobno jest w stanie wytrzymać obciążenie robocze 700 kilogramów. Oznacza to, że bloki pokładowe leżące, nadają się również do większych łodzi. Do tego celu służą różne modele z programu Big Boat.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 102 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-29
W porządku !
2024-05-29
Wszystko ok!! POLECAM
pixel