Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wyciąganie Łodzi i Jachtu z Wody - Kluczowe Kroki i Zalecenia

2023-09-13
Wyciąganie Łodzi i Jachtu z Wody - Kluczowe Kroki i Zalecenia

Wyciąganie Łodzi i Jachtu z Wody - Kluczowe Kroki i Zalecenia

Żeglowanie to niesamowita przygoda, ale dbanie o swoją łódź lub jacht jest równie ważne, jak sam rejs. Wyciągnięcie łodzi z wody na okres jesienno zimowy, to jedna z kluczowych czynności, która pozwoli utrzymać ją w doskonałej kondycji przez wiele lat. W tym artykule omówimy ważne kroki i zalecenia dotyczące wyciągania łodzi oraz konserwacji po sezonie, abyś mógł cieszyć się bezpiecznym i wyjątkowym żeglowaniem.

Wyciąganie Łodzi z Wody

 1.  Przygotowanie Przyczepy Zanim wyciągniesz łódź z wody. Upewnij się, że przyczepa jest w doskonałym stanie technicznym. Sprawdź stan opon, rolki kilowe, podpory boczne, podpory rolkowe i hamulec. Upewnij się, że wszystko działa prawidłowo i jest w pełni sprawne. Zwróć szczególną uwagę na stan podpór i rolek kilowych. Rolki denne kilowe powinny być w idealnym stanie i łatwo obracać się na osi. Jeżeli zauważysz, że rolka denna lub kilowa jest uszkodzona powinieneś ją wymienić. Zarówno uszkodzona rolka kilowa lub denna może uszkodzić dno jachtu a remont przewyższy koszt nowej rolki. Ta sama zasada dotyczy gumy podpory lub okładziny. Jej stan powinien umożliwiać prawidłowe rozłożenie ciężaru łodzi na całej podporze. w innym przypadku może dochodzić do uszkodzenia poszycia łodzi, uszkodzenia dna.
 2. Zdejmowanie Żagli i Takielunku Zanim wyciągniesz łódź. Zdejmij wszystkie żagle i takielunek. Starannie zroluj i schowaj żagle, aby uniknąć ich uszkodzenia lub zabrudzenia. Sprawdź czy żagle nie są mokre lub wilgotne, jeżeli tak należy je wysuszyć. Dobrą praktyką jest przechowywanie w suchym pomieszczeniu. Zabezpiecz linami takielunek, aby były gotowe na następny sezon. Dobrym i sprawdzonym sposobem jest spięcie żagli i całego takielunku linką elastyczną z hakiem. Lina gumowa Ekspandor dostępna jest w sklepie Szopeneria.pl.
 3. Czyszczenie Dna Po wyciągnięciu łodzi z wody. Niezwłocznie przystąp do czyszczenia jej dna. Zanieczyszczenia takie jak glony, mięczaki czy osady soli mogą przyczynić się do korozji i obniżyć osiągi łodzi. Użyj miękkiej szczotki i odpowiednich preparatów do oczyszczenia dna. Wiele firm takich jak Yachticon, Sea-Line, Owatrol oferują środki do czyszczenia dna łodzi. Zasada ich działania jest prosta. Należy nałożyć za pomocą spryskiwacza warstwę preparatu i odczekać aby się aktywował. Następnie przy pomocy miękkiej lub średnio twardej szczotki należy wzruszyć czyszczoną powierzchnię i spłukać czystą wodą. Czynność należy powtórzyć do osiągnięcia zadowalającego efektu.
 4. Oczyszczanie Miecza.  Jeśli twoja łódź jest wyposażona w miecz obrotowy lub szybrowy, to teraz jest idealny moment, aby go sprawdzić i oczyścić. Usuń wszelkie zanieczyszczenia, które mogą zablokować go w skrzyni mieczowej. Upewnij się, że mechanizmy opuszczania i podnoszenia działają sprawnie. Po wprowadzeniu jachtu na przyczepę opuść miecz aby oparł się na wzmocnieniu przyczepy, odciążysz liny i bloczki które nie będą się odkształcać podczas zimowego postoju.
 5. Woskowanie lub Inne Zabezpieczenie Pokładu. Jeśli posiadasz pokład wykonany z materiałów, które wymagają zabezpieczenia, teraz jest dobry moment na nałożenie odpowiedniego preparatu. Wosk lub specjalne środki do konserwacji pomogą utrzymać pokład w doskonałym stanie i ułatwią usuwanie nalotu sadzi i brudu wiosną. Proponuję używać szybkich wosków i płynów zabezpieczających firm Yachticon lub Sea-Line takich jak; Środek do mycia i woskowania Yachticon Wash und Wax, lub Szampon do łodzi Yachticon Boats Wash. A z firmy Sea-Line S4 Protect Wax wosk nadający połysk i podkreśla naturelną głębię koloru, lub S5 Quick Wax szybki wosk do szybkiego zabezpieczenia powierzchni.

Konserwacja w Okresie Jesienno-Zimowym

 1.  Wentylacja Kabiny W okresie jesienno-zimowym. Dbaj o odpowiednią wentylację kabiny. Zapewnienie przepływu powietrza pomoże uniknąć skraplania się pary wewnątrz, co może prowadzić do pleśni i korozji. Skutecznym sposobem zapewnienia odpowiedniego przepływu powietrza jest zamontowanie kratek wentylacyjnych i wywietrzników lub wentylatorów zasilanych panelem słonecznym. Potocznie nazywane wentylator solarny pozwala na wymianę dużej ilości powietrza w słoneczne dni.
 2. Pomalowanie Dna Łodzi. Jeśli twoja łódź jest przeznaczona do dłuższego okresu postoju, rozważ możliwość przeprowadzenie remontów i drobnych prac szkutniczych już jesienią. Nie będziesz pod presją czasu wiosną a wszystkie prace remontowe można rozłożyć na dłuższy okres czasu. Dobrym pomysłem jest pomalowanie dna farbą przeciwporostową. Większość producentów farb przeciwporostowych dopuszcza taką możliwość. To pozwoli na spokojne oczekiwanie jachty na wodowanie w nadchodzącym sezonie żeglarskim.

 Przechowywanie Łodzi i Jachtu

 1.  Odpowiednie Miejsce Przechowywania. Wybór odpowiedniego miejsca do przechowywania łodzi lub jachtu jest kluczowy. Jeśli masz dostęp do hangaru lub zadaszonego pomieszczenia, to jest to najlepsza opcja. Chroni to łódź przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak promieniowanie UV czy opady deszczu i silne porywy wiatru.
 2. Przykrycie Łodzi. Jeśli nie masz dostępu do zadaszenia, staraj się zabezpieczyć łódź odpowiednim pokrowcem lub plandeką. Pokrycie chroni jacht przed słońcem, deszczem i pyłem. Upewnij się, że pokrowiec jest odpowiednio dopasowany do kształtu i rozmiaru łodzi. Korzystając z plandeki do zakrycia łodzi na czas zimy, pamiętaj aby zabezpieczyć ją przed silnymi podmuchami wiatru. Nic nie jest tak groźne dla plandek zabezpieczających jachty jak silny wiatr. Do spinania plandek watro używać gotowych linek elastycznych z hakiem, zapięć z gumy, metalowych zapięć z pętlą gumową dostępnych w dobrym sklepie żeglarskim.
 3. Odpowiednia Stabilizacja. Jeśli planujesz przechowywać łódź na przyczepie, upewnij się, że wszystkie rolki kilowe i podpory są równomiernie obciążone. Nierównomierny nacisk może prowadzić deformację dna i uszkodzeń kadłuba. Dobrą praktyką jest montaż podpór bocznych i rolek kilowych na wzmocnionych częściach kadłuba takich jak podłużnice i wręgi.
 4. Sprawdzanie Stanu Technicznego Jachtu. Okres przechowywania to także dobry moment, aby dokładnie zbadać stan techniczny łodzi lub jachtu. Sprawdź, czy nie ma widocznych uszkodzeń, np. wycieków z instalacji wody i paliwa, luzów w osprzęcie, czy uszkodzeń żelkotu lub powłoki lakierniczej na kadłubie. Znalezienie ewentualnych problemów na wczesnym etapie pozwoli uniknąć poważniejszych problemów w przyszłości.
 5. Bateria i Silnik. Jeśli posiadasz silnik w łodzi sprawdź czy jest odpowiednio przygotowany do zimy, zadbaj o baterię startową i hotelową. Jeśli nie korzystasz z łodzi przez dłuższy czas, warto odłączyć baterię lub zastosować ładowarkę, aby utrzymać akumulator w dobrej kondycji. Jeżeli jeszcze nie posiadasz odpowiednio przygotowanego układu ładowania baterii, to jesień i zima jest odpowiednim momentem na zamontowanie izolatora baterii chroniącego baterię rozruchową przed rozładowaniem.

Wyciągnięcie łodzi z wody i jej prawidłowa konserwacja po sezonie to klucz do zachowania jej w doskonałej kondycji przez wiele lat. Pamiętaj, że każdy etap, od wyciągania, przez czyszczenie i przechowywanie, aż po przygotowanie na sezon, jest istotny dla długowieczności i bezpieczeństwa twojej łodzi lub jachtu. Dbałość o swoją jednostkę to inwestycja w niezapomniane chwile na wodzie i spokojną głowę podczas żeglowania.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 104 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-29
W porządku !
2024-05-29
super
pixel