Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Żywica epoksydowa – jak robić to dobrze!

2023-01-25
Żywica epoksydowa – jak robić to dobrze!

Żywica epoksydowa – jak robić to dobrze!

Dwuskładnikowy system żywicy epoksydowej, to prawdziwe cudowne lekarstwo, bez którego nie można sobie wyobrazić nowoczesnego szkutnictwa. Na naszym blogu wyjaśniamy podstawy obróbki żywicy epoksydowej Laminowanie, szpachlowanie, klejenie czy gruntowanie – żywica epoksydowa nadaje się do niemal każdej pracy remontowej na łodzi i często jest pierwszym wyborem. Tę uniwersalność żywica zawdzięcza swojej strukturze. Żywica składa się z polimeru z tak zwanymi grupami epoksydowymi. Te bardzo reaktywne związki węgla i tlenu sieciują się z utwardzaczem i tworzą niezwykle stabilną, gęsto upakowaną makrocząsteczkę, którą trudno rozpuścić chemicznie. Po utwardzeniu żywicy tworzą się duroplasty odporne na zmiany struktury i kształtu, co oznacza, że formowanie termiczne nie jest już możliwe. W przeciwieństwie do żywic poliestrowych, polimery epoksydowe nie wymagają żadnych rozpuszczalników, które muszą odparować podczas utwardzania. W zależności od systemu żywicy epoksydowej dobieramy interesującą nas gęstość - lepkość. Po zastygnięciu i pełnym utwardzeniu powłoki epoksydowe posiadają zwartą strukturą molekularną zapewnia to wodoszczelność, która jest ważna w budowie łodzi. Hydroliza i związane z nią uszkodzenia spowodowane osmozą i przenikaniem wody są wykluczone. Ponadto brak zapachu i odparowania rozcieńczalników oznacza również, że maski oddechowe lub systemy wentylacyjne nie są zwykle wymagane podczas mieszania i aplikacji.

Zaletą żywic epoksydowych jest bardzo dobra przyczepność do drewna i prawie wszystkich innych materiałów, dlatego praktycznie wszystkie podkłady dwuskładnikowe farb jachtowych bazują na żywicy epoksydowej. Żywicą epoksydową można skleić prawie wszystko. Trudności pojawiają się tylko podczas łączenia z tworzywami termoplastycznymi, takimi jak ABS i PVC, ale istnieją również specjalnie dostosowane systemy żywic. Jeśli powierzchnia z tworzywa sztucznego zostanie dodatkowo przygotowana i aktywowana przez szlifowanie, istnieje możliwość na trwałe połączenie. Uniwersalne właściwości żywicy epoksydowej można dodatkowo zoptymalizować dla danego zastosowania. Na przykład jako żywica do laminowania o niskiej lepkości, która szczególnie dobrze nasiąka tkaninę wzmacniającą i ma długi czas przetwarzania, lub jako specjalnie dostosowana kombinacja żywica-utwardzacz do laminowania w procesie infuzji próżniowej.

Kleje epoksydowe

Innym wariantem żywicy epoksydowej są twarde mieszanki klejowe do łączenia kadłuba z pokładem oraz do klejenia mocno obciążonych elementów konstrukcyjnych jachtów, takich jak grodzie i całe grupy wkładek podłogowych, podsufitek do łodzi. Dla profesjonalnych użytkowników rynek oferuje niemal przytłaczający wybór żywic epoksydowych. Do tego dochodzą tak zwane bioepoksydy, takie jak seria Entropy firmy West System czy Greenpoxy firmy Sicomin, w których część związków węgla otrzymywanych zwykle z ropy naftowej jest ekstrahowana z siemienia lnianego lub produktów odpadowych z produkcji biopaliw.

Żywica epoksydowa do zastosowań amatorskich

Użytkownikom domowym najlepiej służą uniwersalne systemy dostępne w każdym dobrym Sklepie żeglarskim. Takie jak, Żywica epoksydowa jachtowa firmy Sea-Line. Stanowią niejako podstawowy zestaw konstrukcji chemicznych dla szkutników i można je stosować w warsztatach szkutniczych i na przystaniach. Innym popularnym zestawem żywicy jest Żywica epoksydowa szkutnicza firmy Szopeneria. Głównymi czynnikami jakie należy spełnić są tutaj temperatura otoczenia i pożądany czas obróbki. Gdy ma być wykonane wiązanie strukturalne lub wzmocnienia, w grę wchodzą wypełniacze i tkaniny szklane, ponieważ sama wytrzymałość żywicy nie jest wystarczająca. Jeśli chodzi o włókna wzmacniające, żywica epoksydowa nie jest zbyt wybredna. W zależności od pożądanych właściwości żywica może być przetwarzana z włóknami szklanymi, aramidowymi lub węglowymi. Ale nawet materiały, które obecnie wydają się bardziej egzotyczne, takie jak len, można dobrze łączyć z żywicą epoksydową. Natomiast klasyczna standardowa mata szklana emulsyjna nie nadaje się. Składa się ze stosunkowo krótkich odcinków włókna szklanego, które są losowo ułożone. Aby włókna szklane, które mają około 6,5 centymetra długości, nie rozpadały się po wyschnięciu, są sklejane tzw. Spoiwem emulsyjnym. Tak długo, jak pracujesz z poliestrem, nie stanowi to problemu, ponieważ emulsja klejąca jest rozpuszczane przez styren, a żywica może otaczać włókna. W przypadku żywicy epoksydowej spoiwo emulsyjne nie rozpuszcza się, dlatego żywica nie może odpowiednio przeniknąć przez matę i nie tworzy się trwałe wiązanie. Dlatego żywicę epoksydową należy zawsze łączyć z tkaninami rowing, matami proszkowymi i tkaninami hybrydowymi. W przypadku tego ostatniego pasma włókien są utrzymywane razem za pomocą nici osnowy, dzięki czemu nie jest wymagane żadne spoiwo chemiczne.

Proporcje mieszania żywicy

W przeciwieństwie do poliestru, gdzie utwardzacz jest w rzeczywistości starterem, w systemach epoksydowych oba składniki łączą się ze sobą. Dlatego proporcje mieszania muszą być bezwzględnie przestrzegane. W przeciwnym razie laminat nie uzyska pożądanych właściwości lub w ogóle nie stwardnieje. Najłatwiejszym sposobem uzyskania właściwej dawki jest metoda wagowa. W zależności od producenta proporcje mieszania objętości i wagi mogą się różnić. Powszechne są wartości od 100:50, 5:1 do 10:1, ale zdarzają się również przypadki szczególne, takie jak żywica epoksydowa z mieszanką 1:1. Każda żywica posiada kartę techniczną, do której należy się stosować i mieszać składniki żywicy zgodnie z zaleceniem producenta

Żywotność i czas pracy żywicy epoksydowej

Utwardzanie żywicy rozpoczyna się natychmiast po dodaniu utwardzacza. Żywotność, czyli czas pracy jest tutaj kluczowy. Czas jak długo mieszanina może być przetwarzana, wynosi od kilku minut do kilku godzin. Nie jest to czas całkowitego utwardzenia, a jedynie czas w jakim mieszanina da się obrabiać. Ważne: Czas nie zależy od ilości utwardzacza, ale od jego właściwości. Z reguły specyfikacja odnosi się do temperatury około 23 stopni. Warto wiedzieć, ponieważ mniej więcej obowiązuje następująca zasada: czas przydatności do użycia podwaja się lub zmniejsza o połowę na każde dziesięć stopni zmiany temperatury. Należy to wziąć pod uwagę przy wyborze utwardzacza i temperatury w pomieszczeniach. Ponieważ ciepło jest uwalniane podczas utwardzania, ilość żywicy i grubość warstwy laminatu również wpływa na żywotność. Dlatego duże ilości należy mieszać w mniejszych partiach i nakładać w mniejszych warstwach, tak aby ciepło reakcji rozpraszało się na dużej powierzchni.

Mieszanie żywicy epoksydowej

Żywicę mieszaj powoli i równomiernie, zeskrobując ściany po drodze. Szybkie mieszanie napowietrza i zwiększa ilość pęcherzyków powietrza.

Zasady bezpieczeństwa przy pracy z żywicami epoksydowymi

Żywice epoksydowe prawie nie odparowują rozpuszczalników, więc ochrona dróg oddechowych nie jest absolutnie konieczna podczas mieszania i przetwarzania w dużych pomieszczeniach. Z drugiej strony rękawice i kombinezony są niezbędne, ponieważ należy unikać kontaktu ze skórą. W przypadku zanieczyszczenia nie stosować rozpuszczalników! Bardziej szkodzą skórze niż pomagają. Lepiej natychmiast zmyć świeżą żywicę wodą z mydłem. Wskazówka: załóż dwie pary rękawiczek jedna na drugą, a zabrudzoną warstwę zewnętrzną można szybko i łatwo zmienić podczas pracy. Pamiętaj, aby nosić maski przeciwpyłowe podczas szlifowania żywicy epoksydowej.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 104 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-29
Super , polecam wszystkim miła i fachową obsługą z podwózką włącznie :)
2024-05-28
Wszystko w porządku. Zakupiony asortyment taki jak w opisie. Polecam.
pixel