Gdzie żeglować w Polsce?
Gdzie na żagle w Polsce? Najpiękniejsze szlaki żeglarskie na Mazurach
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to kierunek najchętniej wybierany przez polskich żeglarzy. Nic dziwnego - oferuje nie tylko bliski kontakt z dziewiczą naturą, ale także atrakcje związane ze sportem, kulturą oraz historią. Żegluga śródlądowa w Polsce skupiona jest więc szczególnie na obszarze Warmii i Mazur. Obszar ten oferuje szlaki doskonałe zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych miłośników żeglarstwa. Rozległy system jezior mazurskich zachwyca rozwiniętą linią brzegową, licznymi wyspami i zatoczkami oraz zapierającymi dech w piersiach widokami.
Szlak Wielkich Jezior Mazurskich
Chociaż Mazury nazywane są Krainą Tysiąca Jezior, w rzeczywistości region ten posiada ponad 4 tysiące akwenów. Dzięki rozbudowanej sieci kanałów i naturalnych połączeń największe jeziora tworzą liczący 132 km długości Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Stanowi on najpopularniejszą i zarazem najpiękniejszą trasę, dostępną zarówno dla żaglówek, jak i kajaków. Trasa uznawana jest za niezbyt wymagającą, jednak dzięki wspaniałym walorom krajobrazowym zaspokoi potrzeby zarówno doświadczonych, jak i początkujących żeglarzy.
Szlak Wielkich Jezior Mazurskich łączy jeziora Nidzkie, Guzianka, Bełdany, Śniardwy, Seksty, Roś, Mikołajskie, Tałty, Ryńskie, Tałtowisko, Kotek Wielki, Szymon, Szymoneckie, Jagodne, Boczne, Niegocin, Tajty, Kisajno, Dargin, Kirsajty i Mamry. Biegnie z północy na południe, przecinając się z wieloma innymi, pomniejszymi szlakami. Oferuje nie tylko możliwość spędzenia wielu dni w otoczeniu natury, ale także zwiedzanie zamków krzyżackich w Węgorzewie i Grodzisku, bunkrów i schronów z czasów II Wojny Światowej oraz odwiedzenie turystycznego Mrągowa i Mikołajek.
Mazurskie szlaki boczne
Gdzie żeglować w Polsce? Żegluga śródlądowa nie musi ograniczać się do głównego Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Sam szlak podzielony jest na 8 pomniejszych odcinków, a żeglugę często rozpoczyna się i kończy w różnych jego zakątkach. Oddalając się jachtem od głównej trasy, możemy odnaleźć zachwycające lokacje, często także te mniej popularne, lub zupełnie zapomniane przez współczesnych żeglarzy, takie jak chociażby Szlak Sapiny i jezioro Gołdopiwo. Na uwagę zasługuje także biegnący pomiędzy wyspami i cieśninami Szlak Łabędzi, o długości zaledwie 6 km. Otoczony ścisłym rezerwatem przyrody szlak to prawdziwa gratka dla wprawionych żeglarzy, którym niestraszne są częste odbicia wiatru i wykonywanie manewrów przy samym brzegu.
Żegluga śródlądowa w Polsce - odkryj piękno polskich rzek
Chociaż turystyka żeglarska w naszym kraju z roku na rok staje się coraz bardziej popularna, polskie rzeki wciąż w większości pozostają dla turystów nieodkryte. Drogi wodne w Polsce są sukcesywnie rewitalizowane, a w ciągu ostatnich kilku lat powstało wiele obiektów infrastruktury żeglarskiej, które umożliwiają bezpieczny i komfortowy rejs. Jeśli więc szukasz wyjątkowego miejsca na żeglarską przygodę, warto rozważyć trasy wiodące po polskich rzekach, otwierających przed turystami całkiem nowe możliwości.
Wielka Pętla Wielkopolski
Wielka Pętla Wielkopolski to najdłuższy w Polsce, znakowany szlak wodny, który liczy sobie aż 688 km długości. Obejmuje dwie największe rzeki regionu - Noteć i Wartę, a także sieć kanałów i połączonych z nimi jezior. Tworząc zamknięty pierścień dróg wodnych, pozwala poznać najpiękniejsze, nieznane dotąd oblicza Wielkopolski i sąsiadujących z nią Kujaw oraz Lubelszczyzny. Szlak wodny jest doskonale oznakowany i przygotowany pod względem infrastruktury żeglarskiej.
Na trasie czeka na Ciebie niemal 60 przystani, umożliwiających nie tylko bezpieczne cumowanie i zwiedzanie okolicy. Mariny oferują także dostęp do prądu, wody, sanitariatów, lokali gastronomicznych czy sklepów, w których można uzupełnić zapasy i znaleźć niezbędny sprzęt żeglarski. Wielka Pętla Wielkopolska oferuje spotkanie z dziewicza naturą, historią i kulturą - prowadzi nie tylko przez wielkomiejski Poznań, ale także Nadwarciański Park Krajobrazowy, obszary puszczy Noteckiej, Licheń, Kruszwicę i Sierakowo.
Żegluga w Polsce - rejsy morskie i Zalew Wiślany
Żegluga śródlądowa w Polsce to nie jedyna możliwość dla żądnych przygód. Wiele emocji i wrażeń zapewniają także rejsy po Bałtyku. Rosnącą popularnością wśród żeglarzy cieszy się chociażby Zatoka Gdańska, dająca możliwość odwiedzenia pięknie położonych marin, zlokalizowanych w Sopocie, Gdyni, Helu czy Jastarni. Niezwykłym, jak na polskie warunki zbiornikiem wodnym jest Zalew Wiślany. Chociaż akwen z każdej strony otoczony jest lądem, zaliczany jest do wód morskich. Żegluga po Zalewie Wiślanym to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą spróbować swoich sił w żeglarstwie morskim, a przy tym zwiedzić niezwykłe Żuławy Wiślane oraz okoliczne miasteczka, takie jak Frombork czy Krynica Morska.
Polska oferuje nam wiele niezwykłych szlaków żeglarskich - zarówno tych mniej, jak i bardziej znanych. Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z żeglarstwem, czy też szukasz miejsc, które dostarczą Ci nowych wrażeń, koniecznie wybierz się w rejs po naszych rodzimych wodach słodkich i słonych!