Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Instalacja wodna w kamperze - jak prawidłowo ją wykonać.

2023-10-01
Instalacja wodna w kamperze - jak prawidłowo ją wykonać.

Instalacja wodna w kamperze - jak prawidłowo ją wykonać.

Instalacja wodna w kamperze to kluczowy element zapewniający komfort i samodzielność podczas podróży kempingowej. Aby jednak cieszyć się nieprzerwanym dostępem do wody, konieczne jest prawidłowe wykonanie instalacji. Zanim jednak przystąpimy do praktycznych kroków, warto zrozumieć, czym dokładnie jest ta instalacja oraz jakie rodzaje można spotkać.

Co to jest instalacja wodna w kamperze?

Instalacja wodna w kamperze to system zapewniający przepływ wody do różnych punktów wewnętrznych pojazdu, takich jak kuchnia czy łazienka. Odpowiednio wykonana instalacja umożliwia korzystanie z wody zarówno podczas postoju, jak i w trakcie jazdy. To nie tylko ułatwienie podczas codziennych czynności, ale także istotny element zapewniający higienę i wygodę podróżowania.

Rodzaje instalacji wodnych w kamperach

Najczęściej spotykane rodzaje instalacji wodnych w kamperach to te oparte na pompach przepływowych. Wśród nich wyróżniamy dwa główne typy: instalację opartą na pompie zanurzeniowej oraz instalację z mikrostykiem.

Instalacja z pompą zanurzeniową: Ten rodzaj instalacji wykorzystuje pompy zanurzone w zbiornikach lub kanistrach, które pompują wodę po uruchomieniu mikrostyku w kranie lub wylewce. Kluczowym elementem są specjalne kraniki z wbudowanymi wyłącznikami, zwane czasem mikrostykami. Wystarczy przekręcić pokrętło, aby aktywować pompę, co sprawia, że woda zaczyna płynąć. Warto zaznaczyć, że krany z wyłącznikami mogą być opisywane różnymi nazwami przez producentów, co czasem wprowadza w zakłopotanie. Niezależnie od nazewnictwa, istota pozostaje ta sama – te elementy są kluczowe dla uruchomienia pompy zanurzeniowej. Pompy zanurzeniowe, choć nie generują dużego ciśnienia, są wystarczające do większości zastosowań, co sprawia, że nie trzeba stosować wyjątkowo wytrzymałych węży odpornych na ciśnienie.

Drugi rodzaj instalacji oraz praktyczne wskazówki dotyczące montażu znajdziesz w drugiej części tego artykułu. Zapraszam do lektury drugiej części, gdzie skupimy się na bardziej zaawansowanych aspektach instalacji wodnej w kamperze oraz omówimy kolejne kroki, które warto podjąć, by cieszyć się niezależnością podczas podróży.

Instalacja wodna w kamperze - System ciśnieniowy

W poprzedniej części artykułu omówiliśmy instalację wodną opartą na pompach zanurzeniowych. Teraz przyszedł czas na drugi znany rodzaj instalacji – system ciśnieniowy. Jest to zaawansowane rozwiązanie, które opiera się na pompach membranowych, zapewniających stałe ciśnienie w całym układzie wodnym kampera.

Pompy membranowe i ich funkcje

Pompy membranowe, używane w systemach ciśnieniowych, są samozasysającymi urządzeniami montowanymi poza zbiornikiem wody. Ich zadaniem jest zasysanie wody ze zbiornika i tłoczenie jej do układu wodnego kampera. Wyjątkową cechą tych pomp jest obecność wyłącznika na obudowie, który automatycznie włącza pompę przy spadku ciśnienia w układzie i wyłącza ją, gdy ciśnienie osiągnie ustaloną wartość.

Zalety systemu ciśnieniowego

System ciśnieniowy ma wiele zalet, co sprawia, że jest powszechnie stosowany w kamperach:

 1. Efektywność: Działając na zasadzie podtrzymywania stałego ciśnienia, pompy ciśnieniowe eliminują konieczność instalowania wyłączników w kranach. Po odkręceniu kranu, spadek ciśnienia uruchamia pompę, dostarczając wodę do właściwego ciśnienia.
 2. Automatyzacja: Dzięki automatycznemu wyłącznikowi, korzystanie z wody staje się bezproblemowe. Pompę można zaprogramować na osiąganie i utrzymywanie określonego ciśnienia.

Specjalne wymagania systemu ciśnieniowego Choć system ciśnieniowy jest bardzo wydajny, to jego instalacja wymaga specjalnych elementów, które są odporne na wyższe ciśnienie. Wszystkie komponenty, takie jak końcówki, króćce i węże, powinny być wysokiej jakości. W tym kontekście, zalecamy korzystanie z produktów firmy John Guest, które zapewniają niezbędną odporność na ciśnienie.

Podsumowanie części drugiej

W tej części artykułu przyjrzeliśmy się systemowi ciśnieniowemu w instalacji wodnej kampera. Następnie, w trzeciej części, omówimy praktyczne kroki montażu tego zaawansowanego rozwiązania oraz udzielimy wskazówek dotyczących konserwacji, aby zapewnić długi i niezawodny okres użytkowania instalacji wodnej w kamperze.

Instalacja wodna w kamperze - Kroki do stworzenia efektywnego systemu ciśnieniowego

W tej części artykułu skoncentrujemy się na praktycznych krokach, które pozwolą Wam stworzyć sprawny i efektywny system ciśnieniowy w Waszym kamperze. Kluczowym elementem jest korzystanie z wysokiej jakości materiałów, które są odporne na ciśnienie występujące w układzie wodnym.

 1. Wybór wysokiej jakości materiałów: Ważne jest, aby do instalacji wybrać sprawdzone i wytrzymałe materiały. W naszej ofercie znajdziecie węże John Guest odporne na ciśnienie do 7 Bar, złączki, krany i inne elementy instalacji o wysokiej trwałości.
 2. Pompy wody od firmy Seaflo: Dostępne w naszym asortymencie pompy wody firmy Seaflo o różnej wydajności i ciśnieniu do 6 bar są gwarancją skutecznego działania systemu ciśnieniowego w Waszym kamperze.
 3. Zbiornik wyrównawczy: Dobrze zaprojektowana instalacja ciśnieniowa powinna być wyposażona w zbiornik wyrównawczy. Ten element poprawia pracę pompy, równoważy ciśnienie, ogranicza ilość załączeń pompy, co przekłada się na wydłużoną żywotność pracy wyłącznika.
 4. Przepłukiwanie instalacji: Przed pierwszym uruchomieniem nowej instalacji wody w kamperze, przepłuczcie ją, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. To istotne dla ochrony pompy przed uszkodzeniem oraz dla uniknięcia zablokowania zaworów w kranach, co mogłoby prowadzić do kapania wody przy zamkniętym przepływie.
 5. Zawór przed zamarzaniem: Warto zainstalować zawór przed zamarzaniem, który automatycznie opróżni układ wodny kampera w przypadku spadku temperatury. To ważne zabezpieczenie, które może zapobiec uszkodzeniom wynikającym z zamarzania wody w instalacji.

Podsumowanie części trzeciej W tej części artykułu przedstawiliśmy kluczowe kroki do stworzenia efektywnego systemu ciśnieniowego w kamperze. Następnie, w kolejnej części, przeanalizujemy kwestie związane z konserwacją i utrzymaniem tego systemu, aby zapewnić Wam niezawodność i komfort podczas podróży.

Konserwacja i Utrzymanie Systemu Instalacji Wodnej w Kamperze

W ostatniej części naszego artykułu skupimy się na kwestiach związanych z konserwacją i utrzymaniem systemu instalacji wodnej w kamperze. Te aspekty nie tylko wpływają na komfort podróży, ale także są kluczowe dla zdrowia osób korzystających z wody w trakcie podróży.

 1. Wymiana wody przed wyjazdem: Przed rozpoczęciem podróży zaleca się całkowitą wymianę wody w zbiornikach i przepłukanie instalacji, poprzez przepompowanie świeżej wody przez cały układ. Woda zalegająca w zbiorniku i wężach po dłuższym czasie może stać się niezdatna do spożycia.
 2. Preparaty do czyszczenia i konserwacji: W ofercie sklepu Szopeneria.pl znajdują się skuteczne preparaty, które pomagają w konserwacji instalacji wodnej i zbiorników pitnej wody. Pura Tank od firmy Yachtikon jest jednym z polecanych środków, gwarantującym skuteczność i sprawdzone działanie.
 3. Uzdatniacze do wody: W przypadku napełniania instalacji wodą o nieznanym pochodzeniu, warto zastosować uzdatniacze do wody Yachticon. W ofercie dostępne są różne opcje, takie jak środek do konserwacji wody Aqua Clean ohne chlor w proszku, który wystarcza na uzdatnienie 10000 l wody, środek w formie tabletek, łatwe dozowanie i długotrwałe działanie, a także preparat w płynie Aqua Clean Quick, dezynfekujący, odkażający i konserwujący wodę przez okres do 6 miesięcy.
 4. Diverse Opcje dla Różnych Potrzeb: Warto podkreślić, że dostępność różnych opcji umożliwia dostosowanie środków do indywidualnych potrzeb i warunków podróży.

Podsumowanie

W tym artykule staraliśmy się przedstawić kilka kluczowych aspektów związanych z budową i konserwacją układu wodnego w kamperach. Jeśli macie dodatkowe pytania lub potrzebujecie specjalistycznych produktów, zapraszamy do odwiedzenia sklepu Szopeneria.pl oraz do zadawania pytań naszym ekspertom. Dbajmy o nasze instalacje wodne, aby cieszyć się bezpiecznym i komfortowym podróżowaniem!

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 101 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-29
super
2024-05-29
Wszystko ok!! POLECAM
pixel